Dobrovolnictví
Samozřejmě rádi uvítáme kohokoli, kdo by se k nám chtěl připojit. Fyzické práce v terénu je po celý rok hodně. Jedná se převážně o kosení křovinořezem a kosou, hrabání, výřezy dřevin, strhnutí travního drnu a mnoho dalších zásahů v závislosti na lokalitě. Dnes už se do fyzické práce nikdo moc nehrne, a to nám přijde škoda. Pobýt venku na krásných místech je opravdu skvělý odpočinek v dnešním uspěchaném světě.
Také bychom v našem týmu uvítali zapálené bioložky a biology, kteří nám pomůžou při průzkumu nových lokalit. Vytipovaných míst, která by si zasloužila nějakou formu péče, máme po celých jižních Čechách dost a postupně přibývají další a další.
S tím souvisí i naše výzva. Pokud někdo vlastní nebo zná zarůstající biologicky cenné území v jižních Čechách, budeme moc rádi, když nás kontaktuje. Na lokalitě se můžeme sejít a vymyslet, jaký management by byl vhodný.
Územní plánování je podceňovanou, ale o to důležitější, součástí ochrany přírody. Při plánování se často neberou v potaz cenné biotopy a chráněné druhy. Poté se může stát, že louky, pastviny a mokřady končí jako zastavitelná plocha, jsou převáděny na lesní pozemky, nebo rozorávány. Z důvodu nedostatku lidské síly zatím nestíháme územní plánování v našem regionu sledovat.